Homofobia, Futbol, Stadiony-2012

WALKA Z RASIZMEM NA EURO 2012

17 czerwca 2011 r., podczas gali Fair Play w warszawskim Hotelu Sobieski, miało miejsce uroczyste wręczenie tegorocznej Europejskiej Nagrody dla Kibiców Piłki Nożnej dla antyrasistowskiego Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’. Jury nagrody składa się z przedstawicieli UEFA, Komisji Europejskiej, Rady Europy, Miasta Brukseli, Europejskiej Sieci Mediów Sportowych oraz międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Sportu i Postaw Obywatelskich. W imieniu Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ nagrodę odebrał Jacek Purski.

Wręczenie nagrody stanowiło ukoronowanie międzynarodowej konferencji na temat walki z rasizmem w piłce nożnej w ramach przygotowań do EURO 2012 zorganizowanej w tym tygodniu w Warszawie przez Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ i sieć Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE) przy wsparciu UEFA.

Podczas dwudniowej konferencji o walce z rasizmem i ksenofobią na stadionach i poza nimi oraz metodach monitorowania tych zjawisk dyskutowali m.in. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski, wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Dariusz Dziekanowski oraz przedstawiciele innych ministerstw, Rady Europy, UEFA, klubów a także organizacji społecznych z całej Europy, w tym z Ukrainy będącej współgospodarzem przyszłorocznych mistrzostw.

Delegacja sieci FARE i UEFA spotkała się z osobami odpowiedzialnym za bezpieczeństwo Mistrzostw Europy. Pierwszego dnia uczestnicy konferencji obradowali w gmachu Sejmu, drugiego w Pałacyku MSZ na Foksal. Przedstawiciele Stowarzyszenia ‘NIGDY WIĘCEJ’ ogłosili plan walki z rasizmem i ksenofobią na EURO 2012, będący częścią oficjalnego programu odpowiedzialności społecznej UEFA.

Rasizm 1Wszyscy jesteśmy przekonani co do konieczności walki z rasizmem. Już w połowie lat 90. rozmawiałem o tym z Rafałem Pankowskim z NIGDY WIĘCEJ, ale ze znaczenia tego problemu dopiero zaczynaliśmy zdawać sobie sprawę. Rasizm na stadionach to z pewnością problem szczególnie istotny dla Polski jako współorganizatora Mistrzostw Europy w piłce nożnej’ – powiedział minister Krzysztof Kwiatkowski podczas konferencji. – ‘

Przeciwdziałanie takim zachowaniom, jak również przełamywanie postaw przyzwolenia na nie stanowi zadanie, do którego realizacji konieczne jest współdziałanie związków sportowych, zarządów klubów, dziennikarzy i publicystów sportowych, organizacji społecznych, a także organów władzy publicznej’.

Zaprzyjaźnione Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ jest niezależną organizacją antyrasistowską, która m.in. prowadzi kampanię ‘Wykopmy Rasizm ze Stadionów’ oraz wydaje magazyn antyfaszystowski ‘NIGDY WIĘCEJ’.

Od 2009 roku Stowarzyszenie ‘NIGDY WIĘCEJ’ koordynuje Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej.

Dodatkowe informacje polecamy na;  www.nigdywiecej.org,   lub   www.farenet.org

Browse

Kalendarz

Maj 2020
P W Ś C P S N
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kategorie

Linki